window.ga=window.ga||function(){(ga.q=ga.q||[]).push(arguments)};ga.l=+new Date; ga('create', 'UA-79849198-1', 'auto'); ga('set', 'forceSSL', true); ga('set', 'anonymizeIp', true); ga('require', 'displayfeatures'); ga('require', 'cleanUrlTracker'); ga('require', 'outboundLinkTracker'); ga('require', 'ec'); ga('send', 'pageview'); ga('set', 'nonInteraction', true); setTimeout("ga('send', 'event', 'read', '20 seconds')", 20000); KATMER, YUFKA, GÖZLEME SACI ALETİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

KATMER, YUFKA, GÖZLEME SACI ALETİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

 

KATMER, YUFKA, GÖZLEME SACI ALETİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

 Sac Nedir?

         Levha halinde olan demir çelik üründen yapılmış olan genel olarak yufka pişirmek için kullanılan, dış bükey çember biçimli pişirme aracına sac adını veriyoruz. Sacda çok güzel yufkalar, katmerler, gözlemeler yapmanız mümkündür. Özellikle kültürümüzde çok yaygındır yufka yapmak.

       

Peki, Yufka Nedir?

        Oklavayla açılmış olan ince ve daire biçimindeki hamur yaprağına yufka adını vermekteyiz. Ayrıca, sacda pişen bir ekmek türüdür diyebiliriz. Tabii ki sacı sadece yufka yapmak için kullanmayız. Katmer yapmak için de kullanırız. Yufka sacı aletinde leziz mi leziz yufkalar yapabilirsiniz. Ayrıca, elektrikli yufka pişirme sacı türünde de çok leziz yufkalar yapabilirsiniz. Yufka sacı fiyatları ürünün kalitesi, işlevi vs. gibi özelliklere göre değişim göstermektedir.

katmer-10

 

Katmer Nedir?

      Hamuru oklava yardımıyla kalın bir yufka gibi açtıktan sonra üzerine eritilmiş tahin, tereyağı sürülerek tekrar oklavayla açarak kızgın yağda kızartılmasıyla hazırlanan pekmez ya da balla yapılan bir hamur işi türüne ‘’katmer’’ adını veriyoruz. Katmeri yapmak için katmer sacı aletini kullanabilirsiniz. Katmer sacını piknik tüpüne direkt olarak takarak çalıştırabilirsiniz. Katmer sacı türleri de kendi arasında farklılık göstermektedir. Bu çeşitlerden bir tanesinin de yıldız katmer sacı olduğunu söyleyebiliriz.Yıldız katmer sacı çeşitleri de kendi arasında farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak yıldız katmer saclarının özellikleri şu şekildedir; dayanıklılığı ön planda olup emaye kaplamasıyla güçlendirilmiştir. Elektrikle ve tüple çalışan çeşitleri mevcuttur.

katmer-9

Gözleme Nedir?

       İnce olarak açılmış olan yufkanın, çeşitli içlerle doldurulduktan sonra sacın üzerinde olacak şekilde odun ateşinde pişirilmesiyle hazırlanan bir tür Türk böreği çeşidine ‘’gözleme’’ adını veriyoruz.Gözleme yapmak için de gözleme sacı aletine ihtiyacınız vardır. Gözleme makinesi çeşitleri; kalitesine, markasına, fiyatlarına göre değişim göstermektedir.

Ekmek Nedir?

       Çeşitli tahıl unundan yapılan hamurun ateşte olacak şekilde; sac üzerinde, tandırda, fırında veya tepside pişirilmesiyle ortaya çıkan yiyeceğe ekmek adını veriyoruz. Ekmek biz insanların temel besin kaynağıdır.Sizlere önerimiz; ekmek sacı cihazında yapılan ekmeklerden yemenizdir.

katmer-6

 Tüplü sac: Tüpe bağlanarak çalıştırılır. Elektrikle çalışan çeşidi de bulunmaktadır. Genellikle evlerimizde elektrik sacı kullanırız. Dışarda yani elektriğin olmadığı yerlerdeyse tüplü sac kullanırız. Siz uygun olduğunuz koşullara göre istediğiniz sac çeşidini kullanabilirsiniz. Tabii ki özellikle tüplü sacı kullanırken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Kullanım koşullarını çok iyi bilmelisiniz. Elektrikli sac kullanımı tüplü sacın kullanımına göre daha kolay olmaktadır.

katmer-7

 

Krep Nedir?

     Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan krep; yöreye göre akıtma, cızlama veya cızlak olarak da adlandırılır. Tatlı ve tuzlu tüketilebilen lezzetli bir hamur işi türüdür diyebiliriz. Ayrıca pratik yapımıyla da insanları daha çok cezbetmektedir. Krep yapabilmek için ister normal tava ister krep sacı kullanabilirsiniz. Krep sacı fiyatları; ürünün özelliğine ve işlevine göre fiyatları değişim göstermektedir. Kullanımı oldukça kolay bir alettir.

Pizza:

      İtalyan kökenli bir hamur işi olan pizzayı üstüne dilediğiniz malzemeleri koyarak yapabilirsiniz. Kaşar peyniri, zeytin, mısır, salam, biber, domates, mantar vs. gibi malzemeler katarak yapılmaktadır. Özellikle öğrencilerin, çocukların en çok tercih ettiği yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu nedenle sizde evinizde sağlıklı pizza yapabilirsiniz. Ülkemizde de son yıllarda özellikle çok fazla rağbet görmeye başlamıştır.  Bu sebepten dolayıçeşitli pizzalar yapmak için ona uygun aletler üretilmeye başlamıştır. Bunlardan biri de tabi ki pizza sacı aletidir. Pizza sacı aletinin de diğer sac türleri gibi çeşitleri bulunmaktadır. Ve bu çeşitler fiyatlarına göre değişmektedir. Sizde dilediğiniz özelliklere göre dilediğiniz cihazı tercih edebilirsiniz.

katmer-4

 

  

 

Lütfen sayı dizinini aşağıdaki metin alanına girin

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.